image
aktuale

DioGuardi: Marrëveshja e Ohrit dështoi për faqe të zezë

Ish-kongresisti dhe presidenti i Ligës Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi ka shprehur shqetësime lidhur me situatën me shqiptarët në Maqedoni.

Vrasje e trefishtë në Korçë: 51-vjeçari vret gruan, fëmijën 6-muajsh dhe veten

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para pak minutash në qytetin e Korçës. Ngjarja ka ndodhur në dalje të qytetit, në fshatin Boboshticë, ku policia ...
me teper

Kurti: Zgjedhje të reja në Kosovë në shtator ose tetor

Lideri i Vetëvendosje!, Albin Kurti, ka thënë se partia e tij është e gatshme që të shkojë në zgjedhje të reja. Kurti ka thënë se është ...
me teper

Kokëdhima: PBDNJ dhe Greqia s’kanë asnjë të drejtë për Himarën, është trevë shqiptare

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima thotë se, Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut dhe Greqia nuk kanë pse ngrenë pretendime për ...
me teper

La Repubblica: Shqipëria një vend magjepsës për t’u vizituar

Gazeta e prestigjoze  italiane La republica, i ka kushtuar një artikull turizmit të vendin tonë, në të cilin shkruan jo vetëm për natyrën ...
me teper

Violinisti shqiptar Jonijan Kadesha në “Vera e Ohrit”

Në festivalin “Vera e Ohrit-2014”, një mbrëmje koncertale ishte rezervuar për violinistin shqiptar Jonijan Kadesha, në duet me pianistin gjerman Florian Glemser. Violinisti shqiptar i ...
me teper

Moti sot me temperatura deri 35 gradë celsius

Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe i nxehtë me vranësira të vogla deri mesatare. Në orët e pasdites, në pjesët perëndimore, ndërsa ...
me teper

Shefja e diplomacisë italiane sot në Shkup

Procesi i zgjerimit i Bashkimi Evropian, si një nga prioritetet kryesore të presidencës italiane, në kontekst të mbështetjes së Italisë për fillimin e ...
me teper

Shtyhet gjykimi për vrasjen në Shkup, i riu shqiptar mbetet në paraburgim

Procesi gjyqësor për vrasjen e të riut maqedonas Angel Petrov muaj më parë në lagjen Gjorçe Petrov në Shkup, ku si i dyshuar kryesor është ...
me teper